.

Sanat Kritik Anketi: Burcu Şahin

Sanat Kritik’te yayımladığımız Naci Sadullah’ın 1936 yılında Son Posta gazetesinde yaptığı “en iyiler” anketinin sorularını, son 20 yıldaki edebiyat ortamımız hakkında fikir sahibi olmak için günümüzün edip ve muharrirlerine sorduk. Ankete katılan herkese çok teşekkür ederiz.

Figen Şakacıİbrahim Yıldırım , Asuman SusamEyüp TosunMeltem Gürle,  Niyazi ZorluSevin Okyay , Kaya TanışCihan Aktaş , Cihat DumanÇimen Günay-ErkolMurat ÇelikZekiye Antakyalıoğlu,  Ali Özgür ÖzkarcıAli Budak , Pınar DoğuEmek ErezHilmi TezgörPelin Aslan, Halim Kara ve Duygu Kankaytsın’ın ardından Burcu Şahin’in cevapları burada.

2000’li yıllarda:

Bu tür anket sorularına hiçbir zaman güzel cevaplar veremedim. Tercih etmek zorunda kalmak (üstelik ‘en’, ‘tek’ gibi kelimelerden oluşan sorulara karar vermek) benim için düşünceyi/düşünmeyi sınırlayan bir şey. Yine de birçok ismi birlikte anmamaya dikkat ederek ufak bir çalışmayla sevdiğim bazı kitapların yıllarını da kontrol ederek cevap vermeye çalıştım.

En Kuvvetli Şair Kimdir?

Lale Müldür’ün Saatler/Geyikler şiirinin saatleri ve geyikleri hem anlatışı hem de anlatmayışı, bir oluş hâlinin aslında olamayışlığının ifadesi, benim için Lale Müldür ve şiirini en kuvvetliler arasında saymayı gerektiriyor.

En Büyük Hikâyeci Kimdir?

Birgül Oğuz’un HAH adlı kitabındaki “Değ” öyküsünde geçen “İçiyle kendi arasında bir mesafenin açıldığını düşündü.” cümlesi öyküdeki yas sürecinin en iyi ifadelerindendir. Kişinin yalnızca bir evrak ve hışırtıya tekabül etmesiyle tutulamayan yas, kendiyle ve dünyayla aradaki mesafenin de açılması sonucunda hiç bitmeyen bir sürece dönüşür. HAH ile Birgül Oğuz, idrak edilemeyeni anlatabilmiştir ve en iyi hikâyeciler arasında mutlaka anılmalıdır.

En Kuvvetli Romancı Kimdir?

Bu soruya tür tartışmasını yok sayarak cevap vermek istiyorum. Leylâ Erbil’in Cüce metni! Kendilik’in haysiyet ve zillet sarkacında gidip gelişinin anlatıldığı bu metin ve elbette Leylâ Erbil’in bütün metinleri böyle bir ankette muhakkak listeye eklenmelidir.

Burcu Şahin, Sabancı Üniversitesi’nde öğretim görevlisidir.