.

Neriman Hikmet Suat Derviş’i Anlatıyor

Her yıl Ağustos ayı süresince yayımlayacağımız Yaz Sıcağında Bir Esinti başlıklı podcast serimizi bu yıl, vefatının 50. yıl dönümü üzerine Suat Derviş’e ayırdık. Bugünden -1 Ağustos’tan- itibaren her gün onu konuşacağız. Podcastleri Spotify hesabımızdan ve web sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Bu podcast, Fatmagül Berktay’ın 1 Temmuz 1987 tarihinde Neriman Hikmet ve Rasih Nuri İleri ile yaptığı görüşmeden kısımlar alınarak oluşturulmuştur. Bu tarihi kaydı bizimle paylaşan hocamız Fatmagül Berktay’a çok teşekkür ederiz.

Dinlemek için:

Neriman Hikmet Öztekin: (d. 22 Aralık 1912 / ö. 31 Ekim 1987). Gazeteci, Şair, Yazar. Soyadı Öztekin’dir, eserlerinde “Neriman Hikmet” imzasını kullandı. İstasyon memuru Hikmet Bey’in kızı olarak İstanbul’da doğdu. Babasının istasyon şefi olması nedeniyle çocukluk yıllarını küçük istasyonlarda geçirdi. İlkokulu Hereke’de, ortaokulu Erenköy Kız Lisesi’nde, liseyi İstanbul İstiklal Lisesi’nde okudu. İstanbul Üniversitesi Hukuk, İktisat ve Felsefe bölümlerine belirli sürelerle devam ettiyse de hiçbirini tamamlayamadı. Vakit ve Haber gazetelerinde maarif ve adliye muhabirliği yaptı. Daha sonra pek çok gazetede çalıştı, yazılarından dolayı zaman zaman tutuklandı, 1968’de emekli oldu. 1970 yılında Suat Derviş ile birlikte Türkiye Devrimci Kadınlar Derneği’ni kurdu. Gazeteciler Cemiyeti üyesi olan Neriman Hikmet, hiç evlenmedi. İstanbul’da vefat etti.

(Kaynak: TEİS )