.

Sanat Kritik Anketi: Cihan Aktaş

Sanat Kritik’te yayımladığımız Naci Sadullah’ın 1936 yılında Son Posta gazetesinde yaptığı “en iyiler” anketinin sorularını, son 20 yıldaki edebiyat ortamımız hakkında fikir sahibi olmak için günümüzün edip ve muharrirlerine sorduk. Ankete katılan herkese çok teşekkür ederiz.

Figen Şakacıİbrahim Yıldırım , Asuman SusamEyüp TosunMeltem Gürle,  Niyazi ZorluSevin Okyay ve Kaya Tanış’ın ardından Cihan Aktaş’ın cevapları burada.

En Kuvvetli Şair Kimdir? En İyi Şiiri Hangisidir?

Hayriye Ünal, 20002’de yayımlanan Saçları Vardır Aşkın’dan 2011’de yayımlanan Sert Geçecek Bu Kış’a uzanan kitaplarıyla fay hatlarında gezinerek yaşanmışların izleri üzerinden mevcut ve olası yıkımların uyarılarını gönderen şiirler yazıyor. Nahifliğinin istismarından usanmış bir Prenses Şirin misali dağları delmeye götüren bir inançla, hiçbir yere sığamaz hale getiren yoksunlukların kaynağına inmeye çalışıyor.  

En Büyük Hikâyeci Kimdir? En İyi Hikâyesi Hangisidir?

Cemal Şakar, dile getirilmeyen yaraları sahibi incitilmeden görebilmenin öykülerini yazıyor. Vitray pencereler açarak kasvete boğmadan sarsıyor zihnimizin konforunu ve bildiğimizi sandığımız her şeyi yeni baştan ele almaya sevk ediyor. Gerçeklik duygusunun tahrip edildiği şartlarda bile asli kelimelerine sahip çıkmanın bir yolu olduğunu gösterir okuruna “Pencere” öyküleri.

En Kuvvetli Romancı Kimdir? En İyi Romanı Hangisidir?

Bir yalan üzerinden oluşturulup sürdürülen albenili iddia öylesine hızlı kuşatır ki benlikleri, ancak verili kültürün kapsama alanına dahil olamamış saflıkta biri bu kuşatmayı yarmada sarsıcı bir etki uyandırabilir. Tahsin Yücel, birçok romanında olduğu gibi Yalan’da da yaşadığı şehrin mekân ve insanlarındaki hızlı dönüşümü bir hayli sahici karakterler üzerinden kurcalıyor.