.

Podcast: Edebiyattan sinemaya, müzikten mimarlığa, bilimden felsefeye…

Sanat Kritik, edebiyattan sinemaya, müzikten mimarlığa, bilimden felsefeye pek çok podcasti sizin için bir araya getirdi.

EDEBİYAT

Günün ve Güncelin Edebiyatı

Romanlar, hikâyeler ve kahramanlar:…Seval Şahin’in hazırlayıp sunduğu Açık Radyo’daki Günün ve Güncelin Edebiyatı programının podcastleri için:

Günün ve Güncelin Edebiyatı

Cinayet Masası

Sevin Okyay’ın hazırlayıp sunduğu Cinayet Masası, sadece “Katil kim?” sorusu üzerine odaklanan kitapları değil, casusluk romanları, tarihsel ve dinsel gerilimler, fantezi ve korkuya kaçan esrarları da içine alıyor. Belki de bu sayede, Cinayet Masası 15 yıldır yayınlanıyor.

Cinayet Masasi

Klasik Okumaları

Ferit Burak Aydar’ın hazırladığı, klasik edebiyat eserleri hakkında belli başlı izlekler üzerinden okumalar:

Klasik Okumaları

İlk Sayfası

Mirgün Cabas ve Can Kozanoğlu yazarlarla konuşuyor. Bir kitabın ilk sayfası üzerinden yazarlara nasıl yazdıklarını soruyorlar ve nasıl yazılır sorusuna yanıt arıyorlar. Bir nevi sesli yazı atölyesi düzenliyorlar.

İlk Sayfası

The Book Review

Dünyanın en iyi yazarları ve eleştirmenleri, haftanın en iyi kitapları, ne okuduğumuz ve edebi dünyada neler olup bittiğinden bahseden Pamela Paul ve The New York Times Kitap İncelemesi editörlerinin hazırlayıp sunduğu program.

The Book Review

Bir Roman Bir Hikâye

Bir roman ve bir hikâyenin podcasti.

Bir Roman Bir Hikaye

Reading Women

Kadın yazarlarla röportajlardan oluşan bir program.

Reading Women

Myths and Legends

Jason Weiser, tarih boyunca kültürleri şekillendiren mitler, efsaneler ve folklordan hikâyeler anlatıyor. Aladdin, Kral Arthur ve Herkül’ün bazıları bildiğinizi düşündüğünüz hikayelerinin şaşırtıcı yönlerine odaklanıyor.

Myths and Legends

The New Yorker: The Writer’s Voice

New Yorker kurgu yazarlarının hikâyelerini okudukları bir podcast.

New Yorker Writers Voice New Fiction from New Yorker

The New Yorker: Fiction

New Yorker kurgu editörü Deborah Treisman ile aylık okuma ve konuşma.

The New Yorker Fiction

The History of Literature

Kendisini amatör bir kitap sevdalısı olarak tanıtan Jacke Wilson tarafından gerçekleştirilen bu podcast serisi, edebiyat tarihinin ön plana çıkan yazar, şair ve kitaplarını gündeme alarak Wilson’ın yorumlarını dinleyicilerle buluşturuyor.

History of Literature

Hurry Up and Read

Jason Balmet tarafından gerçekleştirilen bu podcast serisi klasik dönem Hristiyan yazarların kitaplarını merkezine alarak onlara dair yeni yorumlar getirmeye çalışıyor.

Hurry up and Read

The Guardian Books

The Guardian tarafından desteklenen bu podcast serisi birçok farklı meseleyi gündeme taşıyor. Son olarak iklim krizi bu podcast serisinin odak noktası hâline geliyor.

https://www.theguardian.com/books/audio/2020/apr/21/our-climate-crisis-is-a-choice-christiana-figueres-on-why-we-can-change-the-future-books-podcast

AAWW Radio | New Asian American Writers & Literature

Bu özel podcast serisi merkezine Amerika’da doğan veya buraya taşınan Asyalı yazar ve şairlerin yolculuğuna odaklanıyor. Özel olarak bir türü devam ettiren seri, Amerika’daki Asyalılar’ın yaşam ve edebiyatlarına dair önemli ipuçları veriyor.

https://aawwradio.libsyn.com/

The Great Books

National Review tarafından gerçekleştirilen bu seri, dünya edebiyatından ön plana çıkan romanları yeniden tartışmaya açıyor. Seri kapsamında değerlendirilen son eserler arasında Ulyyses, Notes from Underground, The Rough Riders gibi romanlar ön plana çıkıyor.

https://www.nationalreview.com/podcasts/the-great-books/

MÜZİK

Caz ve Ötesi

Sevin Okyay’ın hazırlayıp sunduğu Caz ve Ötesi’nde her hafta bir caz albümünden seçme eserler çalıyor.

https://www.ntvradyo.com.tr/PodcastDetay/2033/w5m253m3/caz-ve-otesi

Beethoven Unleashed

BBC Radio 3’de yayımlanan program, dinleyicilere usta besteci Beethoven’un çalışmalarından bir seçki sunuyor. BBC Arşivleri’nde yer alan eserlerden seçilerek oluşturulan dizi, Beethoven’ın 250. doğum gününe özel olarak dinleyicilerin beğenisine sunuluyor.

https://www.bbc.co.uk/archive/beethoven-unleashed/zkhh6v4

SİNEMA

Film Koması

Melikşah Altuntaş’ın hazırlayıp sunduğu bu podcast serisi, iyi bir film izlemek isteyenleri ihya edecek konsept listeler, sinema dünyasının kanayan yaraları ve ilginç olaylarını mercek altına alan dosyalarla sizi film komasına sokmaya hazırlanıyor.

Sinefil

Açık Radyo’da Melis Behlil ve Yeşim Durul’un hazırlayıp sunduğu sinema üzerine yayımlanan programın podcasti:

https://podcasts.apple.com/us/podcast/sinefil/id880145072

FilmLoverss

Sinema gündemini yakından takip eden FilmLoverss’ın (www.filmloverss.com) podcast programları:

https://podcasts.apple.com/tr/podcast/filmloverss/id1469926038

Yaşasın Bağzı Filmler

Farklı Kaydet’in bir parçası olan podcast programı Yaşasın Bağzı Filmler, sinema alanında güncel filmleri değerlendiriyor. Filmlovers’ta yazarlık yapan Burak Ülgen ve Furkan Yücel’in bir arada gerçekleştirdiği podcast programı:

https://podcasts.apple.com/us/podcast/ya%C5%9Fas%C4%B1n-ba%C4%9Fz%C4%B1-filmler-joker-film-i-ncelemesi-ve-tart%C4%B1%C5%9Fmalar/id1280946748?i=1000453048049

2 Hafta 1 Gün

Burak Tatari, konuklarıyla son ‘2hafta 1gün’de okuyup en çok beğendikleri kitaplar, izleyip en çok beğendikleri dizi ve filmler, başlarından geçen en ilginç olay / anı / deneyimleri konuşuyor.

https://open.spotify.com/show/06Kkat1zRFJF1ES4Rk09Qdhttps://open.spotify.com/show/06Kkat1zRFJF1ES4Rk09Qd

TİYATRO

Radyo Tiyatrosu

Köklü TRT Arşivinin en nadide eserlerinden biri, Radyo Tiyatroları artık sizlerle. Zeki Alasya, Tuncel Kurtiz, Kenan Işık ve daha birçok eşsiz sanatçının rol aldığı sayısız yerli ve yabancı yapım ile masalsı bir serüvene yol alacaksınız.

https://podcasts.apple.com/tr/podcast/radyo-tiyatrosu/id1446497735

PSİKANALİZ

Didik Didik Freud

Şenol Ayla ve nöropsikiyatr Serol Teber’in hazırlayıp sunduğu Açık Radyo’da yayımlanan Didik Didik Freud programı, Freud’u, eserlerini ve etkilediği/etkilendiği eserleri baz alan bir program.

https://podcasts.apple.com/tr/podcast/didik-didik-freud/id1052993684

Mimarlık

Açık Mimarlık

Mimarlığın tüm halleri üzerine konuşmalar… Hazırlayan ve sunan Yağmur Yıldırım:

https://podcasts.apple.com/us/podcast/a%C3%A7%C4%B1k-mimarl%C4%B1k/id882543924

VE DAHASI….

Akbank Sanat’a Ses Aç

https://podcasts.apple.com/us/podcast/akbank-sanat/id1509533592

Nasıl Olunur?

Nilay Örnek mikrofonu mesleklerini ustalıkla icra ettiğini düşündüğü insanlara (yazar, şair, editör, oyuncu, gazeteci…)yöneltip onlara aynı soruyu soruyor; Nasıl Olunur?

https://open.spotify.com/show/1q6zr0Va8JXmTrcfqRTcJO

Koku

Vedat Ozan’ın hazırlayıp sunduğu Açık Radyo’da yayımlanan Koku, Kokudan gelen ve kokuya giden şeylerin tartışıldığı bir program…

https://podcasts.apple.com/tr/podcast/koku/id504270127

Botanitopya

Benan Kapucu’nun hazırlayıp sunduğu, Açık Radyo’da yayımlanan Botanitopya, hem doğa tarihini hem de sanat eserlerinde geçen bitkileri inceliyor:

https://podcasts.apple.com/tr/podcast/botanitopya/id1493670424

Felsefe Söyleşileri

Felsefe-bilimci Prof. Dr. Teoman Duralı, bu programda felsefe-bilim geleneğinin doğuşunu, serüvenini ve bu geleneğin nasıl bugünlere geldiğini konuklarıyla birlikte tartışıyor. Batı ve Doğu düşünce dünyalarının hangi merhalelerden geçerek bugüne geldiğini hepimizin anlayacağı bir dille anlatıyor.

https://podcasts.apple.com/gb/podcast/teoman-dural%C4%B1-ile-felsefe-s%C3%B6yle%C5%9Fileri/id1464139057

Out of this World

Out of this World her hafta dinleyicilere farklı bir mesele üzerine bilgi sunan bir dizi. BBC Radio 4’te yayımlanan program, ağırladığı konuklarla alanında değerli isimleri dinleyicilerle buluşturuyor.

https://www.bbc.co.uk/programmes/b00qjx5q

Sokrates Podcast

Socrates Dergi ekibinin futboldan motorsporlarına, sinemadan basketbola geniş bir yelpazede hazırladığı podcast’ler:

Nasıl Gidiyor Karantina

Mirgun Cabas’ın hazırlayıp sunduğu programda, yazarlar, senaristler, oyuncular… karantinayı nasıl geçirdiklerini anlatıyor.

“Corona Virüs salgını hepimizi hazırlıksız yakaladı. Evlerimize kapandık ve “Bu iş ne kadar sürecek?” diyerek beklemeye başladık. Bu sorunun cevabını ben de merak ediyorum ama merak ettiğim bir şey daha var: Herkes ne yapıyor? Ne düşünüyor, işini gücünü yürütebiliyor mu? Nasıl vakit geçiriyor? Telefona sarıldım ve aramaya başladım…” -Mirgün Cabas

https://www.storytel.com/tr/tr/series/42758-Nasil-Gidiyor-Karantina

Açık Bilim 

Açık Bilim Podcast, bağımsız bir bilim medyasıdır. Sesli podcast yayınlarıyla hemen her hafta güncellenir.

https://podcasts.apple.com/tr/podcast/a%C3%A7%C4%B1k-bilim-podcast/id481139825

Açık Bilinç

Güven Güzeldere ve konuklarıyla bilim ve felsefe sohbetleri.

https://podcasts.apple.com/us/podcast/a%C3%A7%C4%B1k-bilin%C3%A7/id778604958

KALT’ın Podcasti

Ozan Akyol, Erman Çağlar ve yerine göre Hasan İnceler her hafta bir saat için zihinlerini sözcükler yardımıyla birbirlerine aktarıyorlar. Beğenmezlerse de geri aktarıyorlar.

https://podcasts.apple.com/tr/podcast/kalt%C4%B1n-podcasti/id1446627089?l=tr

Evrim Ağacı-Biyografik Bilim

Bu proje, Aklın Yolu Düşünce Topluluğu (https://www.aklinyolu.gen.tr/) tarafından hayata geçirilmiş ve Evrim Ağacı’na hediye edilmiştir.

https://podcasts.apple.com/us/podcast/biyografik-bilim-bilim-i-nsanlar%C4%B1n%C4%B1n-a%C4%9Fz%C4%B1ndan-hayatlar%C4%B1/id1462609324

13 Minutus to the Moon

Bu özel podcast serisi 1969 yılında Apollo 11’in başından geçenleri anlatıyor. Neil Armstrong ve Buzz Aldrin’in dünyanın yörüngesinden ayrıldığı 13 dakikaya odaklanan seri, bu süreçte yaşananları da yıllar sonra gündeme getiriyor.

https://www.bbc.co.uk/sounds/play/w3ct0v1r