.

2023 Yılında Yayımlanmış 10 Resimli Kitap

Hafize Çınar Güner

Aslına bakarsanız böyle listeleri pek sevmem çünkü hep eksik kalırlar. Elbette bu yıl yayımlanmış tüm resimli kitaplara hâkim değilim. Okuduğum kitapları göz önünde tutunca, beğeniden çok nitelik açısından bir seçim yapmaya ve seçim yaparken de yabancı ile yerli edebiyat dengesini kurmaya çalıştım. Listede bir numaralandırma veya derecelendirmenin söz konusu olmadığını belirtmeliyim. Eminim ki bu listede yer alan kitaplar dışında pek çok güzel kitap da okurla buluştu. 2024 yılında yayımlanacak kitapları keşfetmeye ve iyi kitabın peşinden koşmaya devam edeceğim. Bolca kitap okuyabileceğimiz, hayaller kurup aylaklık da yapabileceğimiz bir yıl diliyorum.

İşte 2013 yılında yayınlanmış “en iyi” 10 resimli kitap listem!

KAPİBARALAR

Av mevsimi başladığı için yuvalarını terk etmek zorunda kalan kapibaralar, hiç beklenmedik bir şekilde tavukların ve civcivlerin arasında kendilerine bir yer bulmaya çalışır. Tavukların ve civcivlerin ise bu durum karşısında tavrı nettir: Her şey “normal” akışında seyrederken çıkagelen tüylü, ıslak, tuhaf ve iri bu yabancılara aralarında yer yoktur. Bunun üzerine kapibaralar bazı kurallara uymak zorunda kalır. Kurallar kısa ve özdür ve en katısı da sonuncu maddedir. Bu son maddedeki kurala göre kurallar sorgulanamaz! Aslında bu tavuklar ve civcivler için bir hayat biçimidir. Ama çocuklar sorgular; onlar meraklıdır ve görünenin değil görünmeyenin peşine düşerler. İşte o anda da tüm işler değişir. Farklılıklara rağmen sevmeyi ve karşılıksız vermeyi bilinenler önce kendilerini sonra da içinde yaşadıkları toplumu değiştirebilir. Tekrar tekrar okunacak, çokça sorgulama yaptıracak, sevimli kapibaraların burnundan öptürecek eğlenceli kitap, bu yıl okuduğum en iyi çeviri eser olabilir.

Alfredo Soderguit, Çeviren: Emrah İnce, Can Çocuk, 2023

ORMANIN İÇİ

Ormanın gizine yalın bir şekilde bizi davet eden kitap bunu gecenin sessizliğinde yaparak görmediğimiz, duymadığımız, hissetmediğimiz pek çok şeyi de bize sezdiriyor. Gecenin güzelliğine şahit oluyoruz. Basit gibi görünen pek çok şeyin renkliliği, kendiliğindenliği ve zarafeti sarıyor bizi. Kitap sonrası ben de geceyi ve kendimi dinlemek istiyorum. Benim gecemin, ormanımın içinde neler gizli? Ya sizinkinin içinde… Kitap bu yıl okuduğum en iyi yerli kitapların başında geliyor. Özellikle metniyle bu başarıyı hak ediyor. Yazarın daha önce KVA Çocuk tarafından yayımlanan, Şeyda Ünal’in resimlediği Sihirbaz Kıvrık Bıyık ve Muhteşem Gösterisi adlı kitabını da çok sevmiştim. Hem küçüklere hem büyüklere etiketiyle okura sunulan bu kitabın resimleri de hikâyesiyle aynı naiflik ve güzellikte!

Gülçin Kocabuğa – İpek Kay, Nesin Yayınevi, 2023

SABIRLI OL MİYUKİ

Kitap beni önce şahane kapağı ve görselleriyle içine çekmişti ancak okuduğumda dili ve iletisini de çok sevdim. İlkbaharın ilk günü bahçeye fırlayan küçük kız tüm çocuklar gibi sabırsızdır. Bahar geldiği halde henüz açmamış olan çiçek için koşturup durur.  Ona eşlik eden büyükbabasının öğütleri ise bir kulağından girip öbür kulağından çıkar. Oysa bazen ne yaparsan yap vakti gelmeden o iş olmaz ve bazen sadece akışına bırakıp beklemek gerekir.

Roxane Marie Galliez – Seng Soun Ratanavanh, Çeviren: Senta Urgan, Nesin Yayınevi, 2023

FİNDUS TAŞINIYOR

Pettson’ın başı sabahın köründe uyanan ve o vakitte yaşlı adamın yatağında hoplayıp zıplayan kedisi Findus ile derttedir. Findus ise her seferinde bir dahaki sabah sessiz olacağına söz verse de bu sözünü tutamaz. Nihayetinde o daha bir çocuktur, pardon bir kedidir. Pettson ve Findus serisinin bu yeni kitabında ebeveyn ve çocuk arasında yaşanan bir sorun yine şefkat ve anlayışla çözülüyor. Değil mi ama çocuklarımızın sesinden bazen kaçacak bir delik, kafamızı dinleyecek bir yer arasak da asla onlarsız bir hayat düşünemeyiz. Sözün kısası Pettson ve Findus’un hastasıyım!

Sven Nordqvist, Çeviren: Ali Arda, Dinozor Çocuk, 2023

ANLAŞMAZLIK

Listede bir sessiz kitap olsun diye zorlamadım. Ama güzelliği ile en beğendiklerim arasına giren bu kitap zaten The White Ravers 2022 listesinde de yer almış. Kitapta iki birey arasında başlayan iletişim/iletişimsizlik zamanla büyüyor. Farklı fikirler ve bakış açıları arasındaki çatışma bir canavara dönüşürken o canavarı yaratan, dahası bir parçası olan bireyler çözüme ulaşmak için neler yapabilirler? Anlamak ve anlaşılmak için neye ihtiyaç vardır? Anlaşmak şart mıdır? Kurgusuyla bizlere onlarca soru sorduran kitap her iyi sessiz kitapta olduğu gibi bizi kendi içimize bakmaya da yöneltiyor. Kişiler arası anlaşmazlıkların öncesinde bireyin kendisiyle olan anlaşmazlığını görmesi iyi olmaz mı?

Nani Brunini, Çeviren: Ceyda Yücekal, 1001 Merak, 2023

SAVAŞ NELERİ SEVMEZ

Çocuklara savaşı anlatmak yerine onlara barıştan bahsetmeyi, savaşın yok etmek istediği güzellikleri anlatmayı seçeriz. İşte bu kitap da savaşı tam olarak bu bakış açısıyla ele almış. Savaş kapımıza dayandığında onu ne durdurabilir? Doğayı, sanatı, umudu, direnişi ve dayanışmayı sevmeyen savaşı nasıl uzak tutabiliriz? Umut dolu bir bakış açısı sunan kitap savaşın da barışın da insanlığın elinde olduğunu çarpıcı bir şekilde hatırlatıyor. Savaşın hiç kapımızı çalmaması dileğiyle,

Xiamo Abadia, Çeviren: Çiğdem Öztürk, MEAV Yayıncılık, 2023

KUŞLU KÖY

Bir köy düşünün; rengârenk kuş desenleri çizilmiş masalsı evleri olan, bir görenin bir daha hiç unutmadığı bir köy. Evlerin çevresinde çeşit çeşit meyve ağaçları, sebze fideleri ve çiçek bahçeleri olan bu yemyeşil bir köyde doğayla iç içe yaşayan köylüleri düşünün. İşte bu köylülerin her birinin kendine ait bir kuşu varmış. Ne hoş değil mi? Ama bu kuşlar artık ormanda yaşıyor, köye girmiyorlarmış. Peki neden dersiniz? İşte öykü de burada başlıyor. Köye gelen bir yabancı köylülerin bu gizemi çözmesine yardım ediyor. Doğa ile iç içe yaşamanın kimi zaman doğayı anlamaya yetmediğini ve doğanın bir parçası olduğumuzu hatırlatan kitap sımsıcak ve rengârenk çizimleriyle de göz dolduruyor.

Sevim Ak – Öykü Akarca, Can Çocuk, 2023

DERİN ORMAN

İllüstrasyonlarını çok beğendiğim Merve Atılgan, bu yıl hem yazıp hem de resimlediği bir kitapla okurun karşısına çıktı. Bu kitabında hiçbir şey yapmamanın güzelliği ve iç sıkıntısının yarattığı yaratıcılık bizi bambaşka bir dünyaya götürüyor. Derin Orman’ın en kuytu yerine, en ışıklı geçidine dalıp binbir çeşit hayvanla dans ediyoruz. Eğri büğrü tümsekli patikalar, sihirli yaratıklar ve daha neler neler bekliyor bizleri. Karanlığın gizemini çözüp başka bir hikâyeye doğru yelken açıyoruz.

Merve Atılgan, Can Çocuk, 2023

YAPRAK

Hep Kitap etiketiyle yayımlanan kitabın ilk baskısı aslında 2019 yılında KVA Çocuk tarafından yapılmış. İlk baskıdan bende de bir kopya bulunuyor. Zaten Hep Kitap da kitabın künyesinde bu ayrıntıya yer vermiş. Kısacası kitap bu yıl ilk kez okurla buluşmuyor ama yine de bu listede yer almayı hak ediyor. Denizde, dalgaların arasından vahşi ormanın kıyısına doğru sürüklenen kutup ayısı, tüm ormandaki hayvanlar için bir yabancıdır. Diğer hiçbir hayvana benzemeyen bu yaratıktan iyisi mi uzak durulmalıdır.  Küresel pek çok konu üzerine düşünmeye teşvik eden, özellikle de öteki kavramını irdeleyen kitap aynı zamanda okura görsel bir şölen de sunuyor.

Sandra Dieckmann, Çeviren: G. Gölce Karagöz, Hep Kitap, 2023

SINIF ARKADAŞLARIMIZI YEMİYORUZ

Burcu Yılmaz bu kitap hakkında yazmıştı. O yazıyı buradan okuyabilirsiniz. Bu nedenle New York Times Bestseller listesinde yer alan bu kitap ilgili pek bir şey söylemeyeceğim. Ama bence sınıf arkadaşlarımızı yiyebiliriz. Özellikle de hiç çalışmadığını söyleyip sonra da en yüksek notu alanları!

Ryan T. Higgins, Çeviren: Elif Hazal Çök, Martı Çocuk, 2023