.

Sis ve Gece’nin 25. Yılına Özel Söyleşi

Yazar Ahmet Ümit, yayımlanışının 25. yılında Seval Şahin ile Sis ve Gece üzerine bir söyleşi gerçekleştirecek. Yapı Kredi Yayınları’nın Instagram hesabı üzerinden canlı olarak gerçekleştirilecek söyleşi, 7 Ekim Perşembe günü saat 20:30’da yayınlanacak.

Türkçe polisiye edebiyatın yapı taşlarından Sis ve Gece 25 yaşında! Ahmet Ümit’in sözünü sakınmayan, cesur, hâlâ güncelliğini koruyan, usta işi bu ilk romanı ilk kez 1996 yılında okuyucularla buluştu. Okuyucuya 90’lı yılların Türkiye’sinden bir kesit sunarken aynı zamanda ülkenin hem yakın geçmişini hem de geleceğini de gösteren kurgusuyla eleştirmenlerin övgüsünü kazanan roman, yazarına parlak bir kariyerin kapısını açmıştır. Sis ve Gece, 2007 yılında sinemaya uyarlanarak bu alanda da büyük yankı uyandırmıştır. 

Ümit, 7 Ekim Perşembe günü saat 20:30’da yayınlanacak söyleşide Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi, yazar Seval Şahin’in sorularını cevaplayacak. Ümit, Şahin ile birlikte 25. yaşında Sis ve Gece‘nin yazılma serüvenini, edebiyatımızdaki ve kendi yazarlık yaşamındaki yerini, ilk romanının getirdiği heyecan üzerine konuşacak.