.

Akan Beden İkinci Oturumuyla Devam Ediyor

Sanat Kritik’in ev sahipliğini üstlendiği, Zeynep Nur Ayanoğlu ve Abdullah Ezik’in düzenlediği “Akan Beden Performans ve Konuşma Dizisi” devam ediyor. Etkinlik kapsamında akışkanlık, dolambaçlılık, elastiklik ve çeviklik gibi temalara uygun olarak seçilen canlı performanslar ve video kayıtları izleyiciyle buluşuyor.

Akan Beden’in “90’larda Performans Sanatı ve Sokak” başlıklı birinci oturumunda, Orhan Cem Çetin, İnsel İnal ve Amira Akbıyıkoğlu Arzık bir araya gelmişti. Orhan Cem Çetin’in ve İnsel İnal’ın birer performans video kaydı gösterilirken, konuklar 90’larda performans sanatının durumu, gelişim süreci, sokak ile kurduğu ilişki, Disiplinlerarası Genç Sanatçılar Derneği (DAGS) ve bugüne etkisi üzerine konuşmuştu.

Akan Beden’in ikinci oturumu ise yarın akşam Performistanbul iş birliğiyle, İ. Ata Doğruel ve Ekin Bernay ile gerçekleşecek. İ. Ata Doğruel’in müzede gerçekleştirdiği uzun soluklu bir performans videosu, Ekin Bernay’ın ise yurt dışında gerçekleştirdiği bir performansın video kaydı gün boyunca Sanat Kritik’te gösterilecek. Saat 18.00’de İ. Ata Doğruel ile üretim ve deneyimleri üzerine, “Müzede Uzun Süreli Performans” başlıklı bir söyleşi yapılacak. 19.00’da ise Ekin Bernay ile “Dışarıdan İçeriye: Yurt Dışından Türkiye’ye” başlıklı bir söyleşi yapılacak.

Tarih: 5 Mayıs Cuma, 18.00-20.00

Yer: Sanat Kritik, Avrupa Pasajı Kat: 1

Afiş Tasarımı: Rümeysa Cebeci

Bilgi için: atolye@sanatkritik.com

Ata Doğruel

1991 doğumlu Ata Doğruel, İstanbul merkezli bir performans sanatçısıdır. Soyutlanma, dayanıklılık gibi kavramlara odaklanır ve uzun süreli performanslarla fiziksel ve zihinsel sınırlarını zorlayarak hayata dair fikirlerini ortaya koymaya çalışır. Hukuk okumaya başladığı Koç Üniversitesi’nde bu bölümü son sınıfta bırakarak aynı üniversitenin Medya ve Görsel Sanatlar bölümünden mezun olmuştur. Sanatçının önceki çalışmaları arasında; 48 saatlik, 9 günlük, 13 günlük, 28 günlük ve 40 günlük kesintisiz performanslar bulunmaktadır. Uzun süreli performansları ile; sanat/hayat ayrımını ortadan kaldıran Doğruel, anlam arayışını sürdürmek için performans sanatını bir araç olarak kullanır. Üzerinde çalıştığı başlıca konular arasında; ‘insan zihni ve sınırları’ ile, ‘birey ve toplum ilişkisi’ ön plandadır.

Ekin Bernay

Roehampton Üniversitesi’nde Yüksek Lisans Dans Hareket Psikoterapisi aldıktan sonra klinik çalışmalarını dans hareket terapisti olarak sürdürdü. Yetişkinlerin ruh sağlığı, otizm, ilkokul dönemindeki ve mülteci çocuklarla çalışma konularında deneyim kazandı. Bernay, canlı sanat pratiğinde, dans hareket terapisi bulgularını performatif atölyeler aracılığıyla daha geniş bir kitleye ulaştırmak ve birleştirmek için çalışıyor. Sanatçının çalışmaları, performans sanatının iyileştirici niteliklerine odaklanırken, pratiğinde Bernay, izleyiciyi yönlendirmek için metin, ses ve koreografik durumları kullanıyor. Ekin Bernay, Performistanbul tarafından temsil edilmektedir. 

Son performansları arasında; Kalp, Küratör: Simge Burhanoğlu, Siyah Beyaz ve Performistanbul iş birliğiyle, Siyah Beyaz (Maslak), İstanbul (2022), ATLAS, V&A Museum, Performistanbul iş birliğiyle, V&A Friday Late kapsamında, performans Londra (2021), The Problem, Performistanbul ile, “Where Time Thickens II” kapsamında, UK Mexican Arts Society, Londra (2021), (RESILIENT RESPONSES: REPAIR AND RESTORE, Tate, çevrim içi performans (2021), [HOMEWORK 4], Block Universe kapsamında, Çevrim içi ( 2020), [HOMEWORK 3], Performistanbul ile, Londra (2020), Where is home?, OnCurating Project Space, Zürih (2019), [HOMEWORK X] – WORLBMON, [HOMEWORK] Serisi, Performistanbul ile, 16. İstanbul Bienali Kamusal Alan Programı kapsamında, WORLBMON Güneş Terkol ve Güçlü Öztekin, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Resim ve Heykel Müzesi, Istanbul (2019), Listen, A Walk From Babel, Tate Modern to Tate Exchange, Londra (2019), [HOMEWORK 2], Performistanbul ile, Londra (2019), [HOMEWORK 1], Performistanbul ile, Londra (2019), [HOMEWORK 0], Performistanbul ile, Londra (2019), Where is home?, Küratör: Naz Balkaya, Episode 1. No Worries Re- Enactment In- Flux, Enclave Lab, Londra (2018) Ne İstiyorsun?, İhtiyaç:Sen, 672 Saat Canlı Süreç kapsamında, Küratör: Simge Burhanoğlu, Performistanbul Canlı Sanat Araştırma Alanı, Istanbul (2018), Burn Like The Sun during House of Wisdom Sergisi, Kolektif Çukurcuma iş birliğiyle (Naz Cuguoğlu & Mine Kaplangı), Berlin (2017), 9 Taş, Yeniden Bak kapsamında, Küratör: Simge Burhanoğlu, Performistanbul ile, Pera Müzesi, Istanbul (2017). Annem ile Ben, Küratör: Simge Burhanoğlu, Performistanbul ile, Yer Istanbul, İstanbul (2016), Nirvana Project, Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi, İstanbul (2015) and Far From the Norm In No Form Orator, Sadlers Wellsn, Londra (2015).