.

Sanat Kritik Anketi: Figen Şakacı

Sanat Kritik’te yayımladığımız Naci Sadullah’ın 1936 yılında Son Posta gazetesinde yaptığı “en iyiler” anketinin sorularını, son 20 yıldaki edebiyat ortamımız hakkında fikir sahibi olmak için günümüzün edip ve muharrirlerine sorduk. Ankete katılan herkese çok teşekkür ederiz.

Figen Şakacının Cevapları

-En Kuvvetli Şair Kimdir?

Kendini ince ince, dize dize a’zar a’zar soyduğu, “Belki Sessiz” diyerek sözcüklerin içindeki gümbürtüyü şıp diye kestiği ve Bile İsteye yaptığı, yazdığı, eylediği her şey için, dile kattığı musiki için Gonca Özmen. 

-En İyi Şiiri Hangisidir?

Bile İsteye kitabından “Melez” şiiri, iyiler içinden iyidir. En’ine boyuna iyidir. 

-En Büyük Hikâyeci Kimdir?

Hikâyenin küçüğü de büyüğü de olur ama hikâyecilerin olmaz bence, anlattığı her şeye kelimeleriyle ışık sızdıran, içimi sızlatan, onunla aynı çağda yazıyor olmaktan güç ve ilham aldığım Pelin Buzluk’tur.

-En İyi Hikâyesi Hangisidir?

Ben En Eski Yüz kitabından “Ağırlama” öyküsündeki dilin şiddetinden çok etkilenmiştim. Okuru sadece sarsmak için yazılmamıştır, yazar da bilfiil o sarsıntının, o travmanın içinden seslenir. Üstelik bunu bağırmadan, şiirsel bir incelikle ve  özenle, beklenmedik bir anda şraaak diye yapar.  

-En Kuvvetli Romancı Kimdir?

Diline, derdine ve bu dünyayı öteleyip bize başka dünyaların kapısını açan, sözcüklerle değil adeta seslerle yazan, Deniz Gezgin’dir .

-En İyi Romanı Hangisidir?

Ben ona Ahraz’la vuruldum, YerKuşAğı’na tutuldum. İlla ki bi en istediğiniz için Ahraz diyeceğim. Her şeye sağırlaşan insanların biraz da gözleri kulakları başka alemlere, böyle nakış gibi işlenen bir dile, anlatıma açık olsun diye.