.

Sosyal Kritik-Adı Geçen Eser (2) – Osman Özarslan- Hovarda Âlemi, Taşrada Erkeklik ve Eğlence

Yıldırım Şentürk ve Saim Buğra Kurban’ın birlikte düzenledikleri “Adı Geçen Eser (a.g.e)” programında, sosyal bilim alanında yapılmış güncel bir çalışma mümkünse yazarın da katılımıyla detaylı biçimde ele alınırken sosyal bilimlerde araştırma yapma pratiklerinin tartışılması hedefleniyor.

Bu bölümde konukları Osman Özarslan ile “Hovarda Âlemi” kitabı üzerine konuştular.

Dinlemek için:

Osman Özarslan: 1977 yılında, Burdur’un Çavdır ilçesinde doğdu. İlkokulu burada okudu. İlkokuldan sonra, esnaflık ve işçilik yaptı. Sonraki yıllarda siyasi görüşlerinden dolayı bir süre hapis yattı. Tahliyesinin ardından ortaokulu ve liseyi Açık Öğretim’den tamamladı. 2005 yılında Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü’nü kazandı. 2010 yılında aynı okulun Sosyoloji Bölümü’nde yüksek lisansa başladı. Nisan 2015’te yüksek lisansını tamamladı. Osmanlıca ve İngilizce bilir. Değişik dönemlerde, siyasi gazetelerde, fanzinlerde, bloglarda ve internet sitelerinde, ideoloji, politika, kültür yapıları ve filmler üzerine incelemeleri, denemeleri ve eleştirileri yayımlandı. Yayımlanmış kitapları: Kemalizm Sovyetler Sosyalizm (Ceylan Yayınları, 2008), Dekalog-Kemalist İlahiyat İçin Bir İlmihal (Açılım Kitap, 2014), Resmi İdeoloji ve Kemalizm (derleme, Ceylan Yayınları, 2013), Öncesi ve Sonrası ile 1915 İnkar ve Yüzleşme (derleme, Ütopya, 2013). Doktorasını Pamukkale Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde tamamlamıştır. Şimdi ise Başkent Üniversitesi’nde Sosyoloji Bölümü’nde çalışmalarına devam etmektedir.

Yıldırım Şentürk (Prof. Dr.): MSGSÜ Sosyoloji Bölümü’nde öğretim üyesidir. ODTÜ’den sosyoloji lisans derecesini 1996’da alan Şentürk, daha sonra Chicago Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde Yüksek Lisans (1999) ve Illinois Üniversitesi Urbana-Champaign’den de “Küreselleşme Reçetelerinin Gölgesinde Küçük Manhattan’ın Yükselişi” başlıklı doktora tez çalışmasını (2004) tamamladı. Başlıca araştırma ve ilgi alanları kent ve mekan çalışmaları, ulusaşırı çalışmalar, emek, gençlik araştırmaları, alternatif politikalar, sosyoloji teorileri, etnografik ve nitel araştırmalardır. Çeşitli araştırma projelerinde yer alan Şentürk, en son 2018- 2021 tarihleri arasında devam eden Cultural Heritage and Identities of Europe’s Future (CHIEF) başlıklı Horizon 2020 projesinin Türkiye ayağında proje yürütücülüğü yapmıştır.

Saim Buğra Kurban: Lisans derecesini MSGSÜ Sosyoloji Bölümünde tamamladı, yüksek lisans derecesini ise Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji bölümünde devam ediyor. MSGSÜ Sosyoloji Bölümünde araştırma görevlisi olarak çalışan Kurban, Cultural Heritage and Identities of Europe’s Future (CHIEF) projesine araştırmacı olarak katıldı.