.

Vuslat’ın Yeni Sergisi “Emanet” Baksı Müzesi’de

Vuslat’ın “Emanet” başlıklı kişisel sergisi, Chus Martinez küratörlüğünde 13 Haziran – 30 Kasım tarihleri arasında Bayburt’ta yer alan Baksı Müzesi’nde sanatseverlerle buluşuyor.

Vuslat, kendi köklerine geri döndüğü topraklardaki bu sergisindeki eserler (metin, heykel, çizim, ses, enstalasyon) çevresinde, izleyiciyi güven, bağlılık, derin bir sadakat ve koruyuculuğun değerini ifade eden “emanet” kavramının tezahürlerini keşfetmeye davet ediyor. Vuslat’ın müze bünyesindeki ilk kişisel sergisi olan “Emanet”, kendimizle ve dünyamızla olan ilişkimizi keşfetmek için ilham verici bir fırsat sunuyor. Vuslat’ın heykel ve desen çalışmaları etrafında şekillenen serginin temel konusu “form” olgusundan öte bir malzemenin ve belirli formların ilettiği “dinamik güçler”e dayanıyor. Çalışmalarında her zaman farklı enerjileri harekete geçiren sanatçı, sergide eserler ve mekân; eserler ve insanlar; eserler ve onları etkileyen anlatılar arasında bir akış, ilişki ve bağ yaratmayı amaçlıyor.

Sergi mekânının merkezinde konumlanan Yaşamın Göbek Bağı başlıklı eser; nehrin akışından, bir yaşam taşıyıcısı olarak “su”dan, doğuyor; desenler ise bölgedeki rüzgârın enerjisinden besleniyor; bölgenin yerel taşlarından yapılmış kaideler üzerinde yerleştirilen sığır kuyruğu bitkilerinden yaratılan eserler şifa olgusunu esas alıyor; kilden heykellerin kökeni ise toprağa dayanıyor. Sanatçı eserlerin hepsini bağlayıcı ve büyüleyici bir şekilde bir araya getiren etkileyici bir yöntem oluşturuyor, bu da onları tek bir bütün gibi algılamamızı sağlıyor.