.

En Kocamanlar Çok Şaşırtacak

ıthakı-cocuk-en-kocamanlar-super-hayvanlar-serısı

Ekin Türkantos

Doğaya ilgi duyan, hayvanlar dünyasının en kocamanlarıyla tanışmak isteyenlere “Süper Hayvanlar Serisi”nin En Kocamanlar kitabı hayli ilginç bilgiler sunuyor. İthaki Çocuk etiketiyle yayınlanan Reina Olliver ve Karel Claes tarafından kaleme alınan ve Steffie Padmos’un resimlediği En Kocamanlar, Süper Hayvanlar Serisi kitabı çocukların ilgisini çekecek pek çok özelliğe sahip.

Düşmanını görmek için dürbüne ihtiyaç duymayan uzun bacaklı zürafa, iyi tırmanıp, iyi yüzen dünyanın en büyük kertenkelesi Komando ejderi, ağırlığı yedi kilogramı bulabilen ve hortumuyla bir ağacı sökebilen Afrika fili, denizcilerin anlattığı hikayelerde deniz canavarı olarak bilinen 14 metreden uzun dev kalamar, 800 kilogram ağırlıklarına rağmen ormanda sessizce yürüyebilen Kanada geyiği, sadece dili ufak bir fil kadar olan mavi balina, her şeye tepeden bakan, dünyanın uçamayan en büyük kuşu olan deve kuşu, günde 16 saat uyuyarak 150 yıl yaşayan dünyanın en büyük kara kaplumbağası dev Galapagos kaplumbağası ile 4000 kilogram ağırlığıyla suaygırı… En Kocamanlar derken gerçekten en kocamanlarından bahsediyor bu kitap. Belki daha önce adını dahi duymadığınız hayvanlarla tanışma zamanı geldi. Çünkü dünyanın başka coğrafyalarında yaşayan çok güçlü hayvanlar bulunuyor. Afrika kıtasındaki yeşil ve sıcak yerlerdeki zürafalar, Endonezya’nın Komoda Adası’ndaki ormanlık alanları seven Komodo ejderi, Afrika’nın çimenli ovaları ve yağmur ormanlarında görülen Afrika filleri, Antartika’nın derin soğuk sularını mesken edinmiş dev kalamar, kuzey yarımküredeki geniş ormanlık alanlarda bulunan Kanada geyikleri, soğuk sularıyla tüm okyanuslarda bulunabilen mavi balina, Afrika’daki geniş çayırlarda yaşayan deve kuşları, Galapagos adalarındaki çalılarla kaplı bölgelerini seçen dev Galapagos kaplumbağası ile yine Afrika’nın gölleri ve çamurlu alanlarını seven suaygırlarından bahsediyoruz…

Favori Hayvanınız Komodo Ejderi Mi Dev Kalamar Mı?

Aileler bir çocuk kitabından genellikle öğretici ve eğlendirici olmasını bekler. Haksız da sayılmazlar. Çocukların eğlenirken öğrenmesi o bilgiyi unutmaması açısından hayli önemli. Özellikle okunan kitabın aktivite kitabı olarak değerlendirilmesi de çocuğun uzun süre o kitabı elinden bırakmaması anlamına geliyor. En Kocamanlar, bu yönüyle de bir çocuk kitabının çok ötesinde çünkü hayvanlar aleminin bilinmeyenlerini büyük hayvanlar üzerinden anlatıyor. Yetişkinler için de severek okunabilecek bilgiler taşıyan kitap, doğal yaşamlarında hayvanların fiziksel özellikleri, nerede yaşadıkları, nelerle beslendikleri, ne kadar hızlı oldukları ve düşmanları gibi temel bilgileri ele alıyor.

En Kocamanlar ile 7 büyük hayvanın yaşamına genel bir bakış mümkün. Kitabın çizimleriyse hayli masalsı. Steffie Padmos, kocaman hayvanları öyle güzel resmetmiş ki, bazı hayvanların çizimlerinin çift sayfaya yayılmış olması haksızlık gibi duruyor. Çünkü kesip duvarınıza yapıştırmak isteyeceğiniz özende.

Zürafa, Komodo ejderi, Afrika fili, dev kalamar, Kanada geyiği, mavi balina, deve kuşu, dev Galapagos kaplumbağası ve suaygırının anlatıldığı kitapta bugüne kadar hiç tanımadığınız bir hayvanın dünyasına dahil olabiliyorsunuz. Mesela dev kalamar oldukça ilgi çekici yönleriyle bilinmeyi fazlasıyla hak ediyor. Kitabı bitirdiğinizde ise ne kadar zengin bir evrende nefis canlılarla yaşadığınız için mutlu olma garantisi veriyor.

Kimisi uzun bacakları ile kimisi de tek öğünde kendi ağırlığı kadar yemek yiyebilmesi ile meşhur. Bu bilgileri öğrenmek çocukların genel kültürünü artırdığı için de keyifli bir okuma sağlıyor. Bir çocuğun arkadaş ortamında Antartika kıtasının buz gibi sularında yaşayan 14 metre uzunluğunda 495 kilo ağırlığında 8 kollu, 3 dokunaçlı dev kalamarın gözlerinin çapının da bir duvar saati büyüklüğünde olduğunu söylemesi arkadaşlarını eğlendirip bilgilendirmesi farklı yönden doğayı tanıması bakımından çok eğitici. Ayrıca doğadaki canlıların hayatına yakından bakmak, çocuklara hayvan sevgisini aşıladığı gibi çevrelerine, yaşadıkları yerlerdeki hayvanlara, bitkilere sahip çıkmayı da sağlıyor.  

Hayvanların Yaşamlarıyla Aktivite Hazırlığı

En Kocamanlar, aynı zamanda bir etkinlik kitabı olarak da düşünülebilir demiştik. Memeli, sürüngen, kafadan bacaklı ve kuş türlerindeki bu hayvanların neler yediğine ilişkin bir oyun başlatabilirsiniz. Hangi hayvanlar dallar, yapraklar, meyve ve tohumlar, çimenler, ağaç kabuğu ve kökleri, yosun, su bitkileri, kaktüs, karides benzeri küçük deniz canlıları olan krillerle besleniyor diyebilirsiniz. Elbette her hayvan yemek konusunda çok da masum değil. Kimileri de böcek, kertenkele, yılan ve kemirgenler ile beslenirken sürüngenler de ölü hayvanlar, kuşlar, maymunlar, yaban domuzları, keçiler, geyikler, atlar, mandalar ve Komodo ejderi ile besleniyor. Kafadan bacaklıların tercihi ise Patagonya diş balığı ve büyük balıklardan yana oluyor. Çocuklara hayvanların neler yediğinden, nerede yaşadığından, ağırlıkları ve fiziksel özellikleriyle yaşamlarını nasıl sürdürdüklerinden bahsederek çok çeşitli oyunlar kurabilirsiniz. Böylelikle hayvanlar aklına kazınacağı gibi onların resimlerini yapıp kendi hayvanlar defterini yapması için de çocukları özendirebilirsiniz. Keyifli okumalar.