.

Filiz Yılmaz ile “RS Sanat Alanı” Üzerine

Abdullah Ezik

abdullahezik@gmail.com

RS Sanat Alanı, yeni bir düşünce ve konsept ile yakın geçmişte Koşuyolu’nda açıldı. Öncelikle bu projeye hayat vermiş kişi olarak RS Sanat Alanı neyi öncülüyor? Galeriyi hangi düşünceler üzerine kurdunuz?

Koşuyolu’nda hayata geçirdiğimiz RS Sanat Alanı, çağdaş sanat dünyası için önemli bir sergileme platformu olarak kuruldu. Farklı kuşaklardan ve disiplinlerden sanatçıların eserlerini sanatseverlerle buluşturmayı amaçlayan mekân, Validebağ Konakları’nda yer alıyor. RS Sanat Alanı günümüz sanatının disiplinlerarası yapısına uygun olarak, karma ve kişisel sergilere, güncel küratöryel stratejilerle ev sahipliği yaparak, sanatçıları ve eserlerini geniş kitlelere ulaştıran dinamik ve yenilikçi bir ortam sunuyor.

Bu yeni alan ile birlikte çağdaş Türk sanatına dair nasıl bir vizyon geliştirmeyi amaçlıyorsunuz? Bu süreçte nasıl bir ekip ile hareket ediyorsunuz?

Aslına bakarsanız RS Sanat Alanı ile çok heyecanlı ve mutlu bir yolculuğa başladık. Çağdaş sanat dünyası için önemli bir adım olduğunu düşündüğümüz RS Sanat Alanı ile güncel sanatın Avrupa Yakası’nda sıkışan rotasına yeni bir alternatif sunmayı amaçlıyoruz. Gençlere destek olmayı, sanatın ulaşılabilirliğine katkı sağlamayı, sanatçılar ve sanatseverlere yeni bir buluşma ortamı sağlamayı hedefliyoruz. Bu kapsamda da farklı disiplinlerde uzmanlıkları olan sanatçılardan ve sanat danışmanlarından, önemli sergilere imza atan küratörlerden oluşan çok değerli isimler RS Sanat Alanı’nın yolculuğunda bize eşlik ediyor. Ayrıca sanat konusunda çalışmak isteyen, sanat ve sanat tarihi eğitimi almış ya da almakta olan genç isimlere de ekibimizde yer veriyoruz.

RS Sanat Alanı’nın aslında oldukça genç bir sanatçı kitlesini de bir araya getiriyorsunuz. Bu anlamda kendinize dair bir alan ve düşünce geliştirmeye çalıştığınız söylenebilir. Çoğu oldukça genç ve farklı şehirlerde yaşayan, temsiliyetlerini üstlendiğiniz sanatçılara nasıl karar verdiniz/veriyorsunuz?

Az önce de belirttiğim gibi çok değerli bir ekiple çalışıyorum. Sergilerimizde yer alan sanatçılardan örnek verecek olursam, iki sergimizde de ilk olarak küratörümüz Marcus Graf ile birlikte sergimizin konseptini belirleyerek çalışmaya başlıyoruz. Sonrasında da bu konseptlere uygun eserleri ve sanatçıları belirliyoruz. Farklı disiplinlerden farklı kuşaklardan sanatçıları titizlikle değerlendiriyor ve onlarla birlikte çalışma isteğimizi kendilerine sunuyoruz. Çok yetenekli ve farklı bakış açılarına, farklı tekniklere sahip çok sayıda sanatçı ile tanışma fırsatı buluyoruz. Söz konusu sanatçıların da bizim aracılığımızla sanatseverlerle buluşmasından, eserlerini daha geniş kitlelere tanıtmasından büyük mutluluk duyuyoruz.

Galerinin ikinci sergisi “Zihni Manzaralar” geçtiğimiz günlerde açıldı. Küratörlüğünü Marcus Graf’ın üstlendiği bu serginin merkezinde hangi düşünce var? Sergide hangi sanatçılar yer alıyor?

Dokuz önemli güncel sanatçıyı bir araya getirdiğimiz ikinci sergimiz “Zihni Manzaralar”ı Marcus Graf küratörlüğünde 7 Ekim’de ziyarete açtık. Sergide doğanın güzel, mistik ve ilahi taraflarını ortaya koyan Adem Kıpçak, Ayşima Melike Kuş, Gültaze Gündüz, Özge Kahraman ve Selin Sade Çöplü’nün yanı sıra insan ve doğa arasındaki ilişkiyi ele alan Berkan Baycan, İlyas Arapoğlu, Yeşim Pektok ve Zeynep Neris Kaplan’ın eserleri yer alıyor. 13 Kasım’a kadar açık olacak sergimizde sanatın da tıpkı doğa gibi iyileştirici bir güce sahip olduğunu anlatmak istedik. Çünkü sanat ve doğa birbirinin içinde iki gizli kavram gibidir. RS Sanat Alanı’nın “Zihni Manzaralar” başlıklı sergisinde doğa ile şehrin sanat ve toplum açısından anlamını inceleyen dokuz çağdaş sanatçının yer almasının nedeni de tam olarak bu aslında… “Zihni Manzaralar” sergisiyle, doğanın büyülü ve manevi yönlerinin yanı sıra doğaya ve onun şehirdeki kültürel formlarına dair çeşitli fikirleri ortaya koyan eserleri sanatseverlerle buluşturduğumuz için çok mutlu ve heyecanlıyız.

RS Sanat Alanı, aynı zamanda iki farklı oluşu da bünyesinde barındırıyor: RS Akademi ve resimsepeti.com. Öncelikle RS Akademi’nin nasıl bir yapısı var ve bu akademide ne tür eğitimler/atölyeler/dersler yer alacak?

RS Akademi, galeri mekânı içinde bulunan eğitim amaçlı oluşturulan bir proje. RS Akademi’de sanat ve kültür alanında üreten profesyonel ve deneyimli hocalar tarafından; sanat tarihi ve çağdaş sanat konulu seminerler, sanatçı ve küratör buluşmaları, yetişkinlere ve çocuklara yönelik çeşitli çalıştaylar ve atölyelerin haftalık, aylık ve tek seferlik sürelerle yapılmasını planlıyoruz.

resimsepeti.com ise RS Sanat Alanı’na paralel bir başka yeni oluşum. Sanatçı ile sanat eserini daha ulaşılabilir kılan bu siteyi nasıl bir düşünce ile hayata geçirdiniz?

Uzun yıllardır sanatla iç içe yaşıyorum ve sanatın hem kişilerin hem de toplumların üzerindeki iyileştirici etkisini inceliyorum. Sonuçta sanat, duygu ve düşüncelerin bir tasarım sonucunda oluşması; sanatçı ise duygu ve düşüncelerini davranış olgunluklarına dönüştüren kişilerdir. Bir toplumda sosyal refahın gelişmesi için sanat en önemli unsurlardan biridir. Bu nedenle de sanatın ulaşılabilir olmasına çok önem veriyorum. resimsepeti.com tam da bu düşünceden doğdu. resimsepeti.com’a sanat eserlerini herkes tarafından ulaşılabilir hâle getirmeyi kendine misyon edinen online bir platform diyebiliriz. Erişilebilir sanat yaklaşımı ile farklı kuşaklardan sanatçıları bir araya getirmeyi hedefleyen bu platform; yeni mezun genç sanatçılar, yükselmekte olan sanatçılar ve olgun kuşaklardan sanatçıları temsil ederek çok disiplinli üretimlerin sunulacağı bir buluşma noktası olacak. Farklı disiplinlerden farklı sanatçıların eserlerini bu platform üzerinde sanatseverlerle buluşturmak en önemli önceliğimiz. Bizim en büyük amacımız sanatı toplumun her kesimine ulaştırmak ve hayatımızın her anını sanatla doldurmak. Biliyorsunuz Türk toplumunda hediyeleşme en önemli kültürlerden biridir. Ev ziyaretlerini ya da özel günleri farklı hediyelerle kutlamayı çok severiz. En çok tercih edilen hediye alternatifleri ise çiçek ya da çikolata oluyor. Biz resimsepeti.com ile hediyeleşme kültürümüze de yepyeni bir bakış açısı kazandırmak istiyoruz. Hediyeleşme geleneğine farklı alternatifler sunmayı, akla gelen ilk hediye alternatifleri yerine makul sanat eserleriyle unutulmaz izler bırakmayı, bu yöntemle genç sanatçıları da desteklemeyi hedefliyoruz. Çünkü bu platform farklı kuşaklardan sanatçıların eserlerinin yer aldığı bir platform olacak. Dolayısıyla herkes kendi zevkine ve bütçesine göre sanat eserlerine resimsepeti.com üzerinden ulaşacak ister evine isterse yakınlarına hediye etme şansı yakalayacak.