.

Suat Derviş’in Şoför Mustafa’sı Yayımlandı

Yazar, gazeteci ve kadın hakları savunucusu Suat Derviş’in “bir zanaatkâr gibi yıllar içinde ustalaştığını kanıtlayan, daha önce farklı romanlarında ele aldığı, aklını ve ruhunu kurcalayan meselelerin, çatışmaların kendisine genişçe bir yer bulduğu” romanı Şoför Mustafa, İthaki Yayınları tarafından okurların beğenisine sunuldu.

Serdar Soydan tarafından yayıma hazırlanan Şoför Mustafa, içerisinde Suat Derviş’in kariyeri boyunca tekrar tekrar ele aldığı konu ve benzer özelliklerdeki karakterlere dair iyi bir örnek olması bakımından dikkat çekiyor. Soydan’ın “Birbirinden Doğan Kadınlar ve Romanlar” başlıklı yazısıyla yayımlanan 176 sayfalık roman, İthaki Türkçe’nin Suat Derviş külliyatına kazandırdığı 20. roman…

“Bir makine adam gibi… Sabah kalkıyor, garaja… Garajdan otomobili alıyordum ve artık büyük bir çarkın bir dişi gibi oluyordum. Şehrin içinde gürültü, kalabalık, kavga ve dert içinde… Müşteriyle atışarak, trafik memurlarıyla çatışarak, yayalarla, başka şoförlerle kavga ederek… Günde en aşağı dört beş kere ölüm tehlikesi atlatarak bir tek gaye için yaşıyordum. Bu gayem benimkilerin rızkını temindi. Onu düşünüyordum.”