.

Şiddetin metaforu: Dışarıda Bir Yerde

Galeri Vitrin, 12 Kasım tarihine kadar Gözde Mulla’nın “Dışarıda Bir Yerde” isimli solo sergisine ev sahipliği yapıyor.

Goethe-Institut Ankara’nın sanat alanı Galeri Vitrin, Gözde Mulla’nın insanın doğa üzerindeki şiddetini bir metafor olarak iç-dış karşıtlığı ile ele aldığı “Dışarıda Bir Yerde” isimli solo sergisini 15 Eylül’de izleyiciyle buluşturuyor. İzleyiciyi ters bir iç-dış ilişkisine davet eden ve tek bir parçadan oluşan sergi, 12 Kasım’a dek görülebilecek.

“Dışarıda Bir Yerde” sergisinde iç; devasa bir iç mekân olan vitrine sıkışan, dışarıya ait bir doğa görüntüsünden oluşuyor. Dış ise doğayla bir değil karşıt olan, vitrinin dışından doğayı izlemek zorunda kalan insanı temsil ediyor. 4.05×5.67 metre büyüklüğünde tek bir parçadan oluşan sergi, dağ ve gökyüzü imgesine eşlik eden hareketli bir
ışıkla mekâna yerleşiyor. İzleyiciyi insan ve insan yapımı her şeyin dışarıda kaldığı ve içerideki doğanın sesinin bile duyulmadığı bir yüzleşme alanına davet ediyor.

Sergide, doğa üzerinde kurduğumuz tahakküm ve ona uyguladığımız şiddet, sessiz bir karşılaşma alanı olarak kurgulanıyor. Mulla, kişisel sanat pratiğinin yörüngesinde, Galeri Vitrin’in mekânsal deneyimine özel olarak gerçekleştirdiği “Dışarıda Bir Yerde” isimli sergide, izleyiciyi görünen sessizliğin ardındaki sesleri duymaya, doğaya ait olan canlı ve cansız formları düşünmeye davet ediyor.