.

Sanat Kritik’in Yeni Kitapları: İhsan Oktay Anar Sözlüğü ve Mürekkep Lekelerinden Hafızanın Diyarına

Sanat Kritik Yayınları’nın yeni kitapları “İhsan Oktay Anar Sözlüğü” ve “Mürekkep Lekelerinden Hafızanın Diyarına” yayımlandı. Kitaplarımızı aşağıdaki linklerden edinebilirsiniz:
www.dukkan.sanatkritik.com
https://www.amazon.com.tr

Kitap Adı: İhsan Oktay Anar Sözlüğü
Yazar: Kolektif
Yayıncı: Sanat Kritik Yayıncılık
Seri: Kitap/Edebiyat/Sözlük
Baskı: 1
Baskı Tarihi: Aralık 2023
Ebat: 13,5 x 19,5 cm
Kapak: Amerikan Bristol 250 gr.
İç Kâğıt: Enso (Kitap Kağıdı) 60 gr.
Sayfa: 224
ISBN: 978-625-98672-1-2
BARKOD: 9786259867212
FİYAT: 190,00 TL

İhsan Oktay Anar’ın sözvarlığında en çok dikkat çeken dilsel göstergelerin başında yapıtlarındaki tarihsel zaman dilimini de yansıtan Osmanlı Türkçesine mahsus kelime ve kelime gruplarının kullanılması gelir. Özellikle Arapça ve Farsça kelime ve tamlamalar yazarın kullandığı dilin başat unsurları olarak görülmektedir. Anar Sözlüğü’nde zengin ve çok yönlü bir terim anlamlı kelimelerle karşılaşılmakta; gemicilik, denizcilik, tıp, farmakoloji, botanik, musiki gibi farklı bilim ve sanat alanlarına özgü kelimelerin yoğun bir şekilde kullanılması onun ayırt edici üslup özelliklerinin başında gelmektedir. Ayrıca bu terimler yazarın yapıtlarına göre değişiklik göstermektedir. Dolayısıyla yapıtlarında farklı terminolojik dil malzemesinin görülmesi, Anar’ın yazma eyleminden önce büyük bir titizlikle hazırlık safhası yaptığına da işaret etmektedir. Yapıtlarında daha çok Yunanca, Latince, İtalyanca, Fransızca, İngilizce kökenli denizcilik ve gemicilik terimlerini kullanan yazar, bu kelimelerin Türkçe söyleyişlerini tercih etmiştir.

Kitap Adı: Mürekkep Lekelerinden Hafızanın Diyarına: Türkiye’de Rorschach Testi Sözlü Tarih Çalışması
Yazar: Hülya Ergün Taşdemir ve Tevfika İkiz
Yayıncı: Sanat Kritik Yayıncılık
Seri: Kitap/Edebiyat/Sözlük
Baskı: 1
Baskı Tarihi: Aralık 2023
Ebat: 13,5 x 19,5 cm
Kapak: Amerikan Bristol 250 gr.
İç Kâğıt: Enso (Kitap Kağıdı) 60 gr.
Sayfa: 208
ISBN: 978-625-98672-0-5
BARKOD: 9786259867205
FİYAT: 160,00 TL

Bu çalışma bizler için tozlu sayfalarda gezindiğimiz, kişisel ve toplumsal hafızayı dirilttiğimiz, geçmişle bağ kurduğumuz, o zamandan bugüne iletileni sahiplendiğimiz güçlü bir deneyim oldu. Bizi belirli bir zaman ve mekâna yerleştirirken, bize kim olduğumuz, nereden geldiğimiz ve nereye gittiğimiz konusunda kimlik duygusu sağlayan düzenleyici bir güç hâline de geldi. Çünkü uğraşımız aynı zamanda nesilleri de bir araya getirmişti. Her birimiz farklı dönemlerin insanıydık ve sonraki nesillere aktarmak için son derece kıymetli bu iletiyi büyük bir heyecanla sahipleniyorduk. Sadece kişisel düzlemde değil koca bir toplumun hafızasını yokluyorduk, yitip gidenleri özlemle anıyor, kurtarılabilecek olanlara sahip çıkıyorduk. Rorschach ve diğer projektif testler de böyle bir yerde durmuyor mu?