.

Özdemir Asaf 100 Yaşında: “Yalnızlık Paylaşılmaz”

Özdemir Asaf’ın 100. yaşını kutlamak amacıyla Maçka Sanat Galerisi tarafından düzenlenen “Yalnızlık Paylaşılmaz” sergisi kapsamında gerçekleşecek okumada çağdaş şairler kendi “yalnızlık” şiirlerini okuyacaklar.

Lale Müldür, Pelin Batu, Gül Abus Semerci, Dündar Hızal, Can Bonomo, Oğulcan Kütük programda yer alacak şairler.

BaBa Zula ve ZeN gruplarının üyesi Murat Ertel bu şiirler üzerine doğaçlama müziğiyle katılacak. Sahne yönetmenliğini Volkan Sarıöz’ün yaptığı performans, Maçka Sanat Galerisi ile Özdemir Asaf’ın eserlerini yayımlayan Yapı Kredi Yayınları’nın işbirliği ile düzenleniyor.

27 Mart Çarşamba saat 20.00’de gerçekleşecek gösteri İstiklal Caddesi’ndeki Yapı Kredi Kültür Sanat Binasında Loca katında bir saat sürecektir.

Bilet Linki:

https://www.biletix.com/etkinlik/3YKK8/TURKIYE/tr

Lale Müldür

İlk şiirleri 1980’de Yazı ve Yeni İnsan dergilerinde çıktı. GösteriDefterŞiir AtıOluşumMor KöpükYönelişlerSombahar dergilerinde birçok şiir ve yazısı yayınlandı. Yeni Türkü grubu tarafından bestelenip seslendirilen Destina, bestelenen şiirlerindendir. İlk şiir kitabı Uzak Fırtına 1988’de yayımlandı. Sevgilisini üzmemek için delirmeyi göze alan bir kadının duygularını anlatan Ultra-Zone’da Ultrason (2006) adlı şiir kitabı Altın Portakal Şiir Ödülü‘ne değer görüldü. Şairin “Anne, ben barbar mıyım?” isimli deneme kitabı, 13. İstanbul Bienali’nin başlığı olmuştur.

Dündar Hızal

OT dergisinin kurucusu ve yayıncısı. Şiirleri Yasakmeyve, Fişek, Natama, Varlık gibi dergilerde yayımlandı. İlk şiir kitabı Tesadüfler Atlası 6.45 tarafından yayınlandı. Uluslararası İstanbul Şiir Festivali kurucularındandır. 2010 yılında Avrupa Yazarlar Parlamentosu genel sekreterliğini yaptı. Şiirleri İngilizce ve Fransızcaya çevrildi. Kontr yayınevi tarafından yayına hazırlanan İçli bir Piç /Le Bâtard Sentimental kitabında Ali Çetinkaya’yla artist düo olarak yer aldı.

Pelin Batu

New York Üniversitesinde edebiyat ve drama okudu. Boğaziçi Üniversitesi tarih lisansından sonra aynı okulda Bati Dilleri ve Edebiyatı bölümünde doktorasını tamamladı. Sinema kariyerine Ferzan Özpetek ile başladı ve sonrasında pek çok filmde rol aldı. İlk kitabı Glass/Cam 2003 yılanda YKY tarafından yayınlandı. 2009’da ikinci şiir kitabı The Book of Winds/ Rüzgârlar Kitabi takip etti. 2013 yılında üçüncü kitabi Resim Defteri yayımlandı.

Oğulcan Kütük,

Şiirleri Sözcükler, Kitap-lık, Varlık, Grunge Poetry, Natama, Şerhh gibi dergilerde ve antolojilerde yayımlandı. 2017 yılında yayımlanan İlk kitabı ‘’Ecza Kışı’’, 2018 Attila İlhan İlk Kitap Şiir Ödülü’ne değer görüldü. İkinci kitabı Oğlan Çıkmazı, 2020 yılında yayımlandı. 

Can Bonomo

Annesinin teşvikiyle şiire yöneldi. İkinci yeni şiiriyle yakınlık kurdu. Editörlüğünü Küçük İskender‘in yaptığı Delirmek Belirmektir (2013) ilk şiir kitabı. 2016 yılında ikinci kitabı Şu Sevdalar Tevatürü’nün yayınlandı. Aynı yıl Harvard X’in Amerikan Şiiri eğitimini tamamladı. 2017 yılında “Kara” mahlasıyla Yunus Emre Şiir Yarışması’nda jüri özel ödülüne layık görüldü. 2018 yılında Parya Koma kitabı okurla buluşturan Bonomo kendi şarkılarının da sözlerini yazmakta.

Gül Abus Semerci

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro-Yazarlık Bölümünden mezun oldu.  Canım Kocacım öykü kitabı, Hamdi Bey/Kara Pelerinli Bir Şövalye ve Pisuvar Tedirginliği yayınladığı yayınladığı romanlarıdır. Yönetmenliğini Mustafa Altıoklar’ın yaptığı “Banyo” adlı filmin senaristidir. Yeni HarmanÖküz ve Hayvan  Beyaz manto ve Natama dergilerinde öykü ve şiirleri yayınlandı. Gezi direnişiyle ilgili “Parka Giyen Kuşağın Parka Giden Çocuklarıyız” adlı bir sözlü tarih çalışması yapmıştır. “Yalvarırım Beni Beğen” ve “Bu Bahar Çok Ölü Yaptık” adlı belgeselleri hazırladı. Gül Abus’un son kitabı Dışarıdan İyiyiz Ama İçimizdeki Sıkıntılar Büyük,(2023) Natama tarafından yayınlandı.

Murat Ertel

İlhan ve Turhan Selçuk gibi sanatçılardan oluşan bir ailede dünyaya gelen Murat Ertel, çok disiplinli üretimler gerçekleştiriyor. Kendi elektro sazlarını da tasarlayan multi enstrümantalist bir yapımcı, şarkıcı ve söz yazarı olan Ertel İstanbul’un efsanevi psikedelik müzik grubu BaBa ZuLa’nın kurucuları arasında. BaBa ZuLa ile dünyanın alt kıtasında birçok sanatçıyla birlikte çalan ve performans sergileyen Ertel, ayrıca birçok uluslararası önemli isimle iş birliği yaptı.