.

Nilgün Emre’nin Yeni Kitabı “Lezyon” Yayımlandı

Nilgün Emre’nin yeni şiir kitabı Lezyon yayımlandı. Orlando Poetry Art etiketiyle yayımlanan kitap ismini tıpta “doku bozukluğu” için kullanılan “lezyon” sözcüğünden alıyor ve buna istinaden mevcut şiirlerin tamamı tıbbi bir dil ve terminoloji içeriyor. Ayrıca kitapta, son sayfalara yerleştirilmiş lezyon çalışmaları göze çarpıyor. Şairin “leke-vari” dediği bu dokunuşlar, deneysel muhtevaya sahip Lezyon’un minimal-görsel bir yanı da olduğunu okura “gösteriyor.”

Nilgün Emre kitaptaki şiirlerinin büyük bir kısmında Twitter hashtag’lerini kullanıyor. Hususiyetle seçildiği anlaşılan bu hashtag’ler sayesinde şair yer yer sosyolojik, politik hatta demografik çelişkilere değiniyor. Lezyon bu yönüyle de toplumsal dezenformasyonun bir “doku kritiği” olmaya çabalıyor gibi gözüküyor. 

japon olmasa da annemin de lezyonu güzellll

şurdan bize bi EEG ve MR randevusu lütfen

epixx 500 mg 2×1 başlayalım

Toplamda 112 adet basılan ve her bir nüshası numaralandırılan Lezyon, bu ay içinde okuruyla buluşmaya hazırlanıyor.

Nilgün Emre:  Asıl adı Emre Şahin’dir. Şiirleri ve söyleşileri Varlık, Çevrimdışı İstanbul, Yeni E, Şiiri Özlüyorum, Duvar, Natama vb. dergilerde yayımlandı. Orlando ve Veronika dergilerini çıkardı. İlk şiir kitabı Solo Nisan 2022’de yayımlandı. Lezyon şairin ikinci şiir kitabı. 

Orlando Poetry Art: 2019’dan beri yayımlanan Orlando şiir derginin bünyesinde yer alan ve kâr amacı gütmeyen bağımsız bir yayın hareketidir.