.

İstanbul’u Edebiyatla Okumak-3

Seval Şahin’in İstanbul Politikalar Merkezi’nde gerçekleştirdiği “İstanbul’u Edebiyatla Okumak” programının bu ayki konuğu Şehnaz Şişmanoğlu Şimşek. “19. Yüzyıl ‘Esrarlı’ İstanbul Romanlarına Karamanlıcadan Bakmak” başlıklı program, 20 Mart Pazartesi günü saat 17.00’de Minerva Han’da dinleyicilerle buluşacak.

İPM’nin düzenlediği ”İstanbul’u Edebiyatla Okumak” konuşma serisi devam ediyor. İstanbul’un edebî metinlerde nasıl bir şehir olarak kurgulandığını farklı dönemlerden edebiyatçıların eserleri üzerinden Seval Şahin’in moderatörlüğünde İPM Karaköy’de tartışıyoruz.

19. yüzyılın en çok satan romanlarından biri olan Eugène Sue’nün Les Mystères de Paris (Paris Sırları, 1842-1843) romanı çok popüler olmasının yanı sıra neredeyse bir alt-tür oluşturan yirmiye yakın “esrarlı” şehir romanına da (urban mysteries) ilham kaynağı olmuştur. Sue’nun ilham verdiği romanlar İngiltere’den Amerika’ya Portekiz’den, İtalya’ya, Mısır’dan Osmanlı’ya kadar uzanır. Bu akımın Osmanl coğrafyasına asıl etkisini ise çoğu gazeteci olan Rum yazarlar tarafından Yunanca olarak kaleme alınmış “esrarlı” İstanbul romanlarında görmek mümkün. Konuşmada İstanbullu yazar Epaminondas Kiriakidis tarafından 1888-1889 yıllarında Atina ve İstanbul’da tefrika edilen Πέραν Άποκρυφα (Pera Sırları) romanı ve onun Karamanlıca (Yunan harfli Türkçe) çevirisi merkeze alınarak esrarlı İstanbul romanlarında şehrin temsili konu edilecektir.

İstanbul’u Edebiyatla Okumak – 3

“19. Yüzyıl ‘Esrarlı’ İstanbul Romanlarına Karamanlıcadan Bakmak”

20 Mart 2023, Pazartesi

 17:00 – 18:15

Seval Şahin

Şehnaz Şişmanoğlu Şimşek

Katılımınızı teyit etmek için tıklayınız: https://bit.ly/3ZG1GBm