.

Ege Berensel’in Yeni Kitabı HA’LAR Yayımlandı

Ege Berensel tarafından kaleme alınan; Manifold okurlarının, İpek Çınar ve Philippine Hoegen’in “Kitapların Cüssesi: BAS Koleksiyonu” başlıklı metniyle yakından tanıdığı BAS’ın yeni kitabı HA’LAR yayımlandı.

Birkaçı dışında Ege Berensel’in 1990-2000 yılları arasında Oliver Courier ve Remington Rand daktilolarını kullanarak yazdığı, Ruth Wolf-Rehfeldt, Claus Bremer, Yüksel Pazarkaya, Ernst Jandl gibi öncü şairlerin işleme-sürece sokulmuş şiirlerinin varyasyonlarından oluşan HA’LAR, somut şiir geleneğine sürekli atıfta bulunan 60 şiirden meydana geliyor.

Ha… Şaşkınlık, uyarma, gayret, evet, soru anlamı vermek gibi çoklu anlamları var Türkçede… “Hayır”daki ha var bir de… Aslında Arapça xayr’dan (hay’r) geliyor, yani iyilik, daha iyi anlamındaki, 17. Yüzyıl Osmanlıcasında, yok hayır, yo hayır şeklinde olumsuzlama sözcüğü yok’la birlikte kullanılıyor hüsnü tabir, retorik olarak … cevabım olumsuz, hayırlısı anlamında… sonra yo, yok unutuluyor, hayır kalıyor geriye…ha’yırlar; ha şiirleri demek… yır eski Türkçede şiir, güzel söz anlamında kullanılıyor… Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın hoo’ları vardır bir de, ha’ları hatırlatan… ah’ın da tersten yazılışı…