.

Diyarbakır Hafızası’nın Yeni Çevrim İçi Sergisi Yayında!

Diyarbakır Hafızası’nın yeni sergisi olan “Üretimin Hikayesi: Kavşaklar, Bereket ve Siyaset”in ikinci bölümü yayında!

Bu yeni sergide üretimin hikâyesi, Güçlü Kökleriyle Kuyumculuk Sanatı, Hem Geçim Kaynağı Hem Yaşam Biçimi Hayvancılık, Bir Üzüm Tanesiyle Açılan Dünya başlıkları altında, yüzyıllardır devam eden ve yaşamın bir parçası olmuş üretim biçimleriyle anlatılıyor.

“Hem Geçim Kaynağı Hem Yaşam Biçimi Hayvancılık”ta, bölgedeki hayvancılığın iktisadi yönünü ele almanın yanı sıra, bizzat kültürün parçası olanlardan derlenen kayıtlara, birinci elden tanıklıklara yer veriliyor.

“Bir Üzüm Tanesiyle Açılan Dünya”da, DÜ Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Gültekin Özdemir, üzüm çeşitlerini ve özelliklerini tanıtırken, üzümün dönüştürüldüğü ürünler ve geleneksel yapım aşamalarını anlatıyor.  Yemek ve şarap uzmanı Levon Bağış ise yörenin en meşhur şaraplık üzümlerinden Boğazkere’yi Heredot’a uzanarak ele alıyor.

“Güçlü Kökleriyle Kuyumculuk Zanaatı”nda ise kuyum ustası Yusuf Karadayı, kuyumculuğun binlerce yıllık geçmişinden günümüze uzanan hikayesine değiniyor. Prof. Dr. Perran Ocak Toksöz ise bu zanaatın evlere, aile yadigarlarına yansımalarını anlatıyor.