.

31 Yazar | 31 Sahipsiz Fotoğraf | 31 Kısa Hikâye-Tanıdık Yabancılar

Tanıdık Yabancılar Aylin Sayek’in 20 yılı aşkın bir süredir topladığı buluntu fotoğraf koleksiyonu. Sayek, eski fotoğraflar tozlu kutularda kalmasınlar, yeni hayatlar bulsunlar, anılar saklansın ve hatta ona verdiği gibi fotoğrafçılara, yazarlara, sanatçılara da ilham versin istiyor.

Projenin edebiyat birlikteliğinin ismi: Acabahttps://www.tanidikyabancilar.com/acaba)
Acaba // Burası neresi? Mutlular mıydı? Bu fotoğraf çekildikten sonra onlara ne oldu? Fotoğrafı elinize alınca beliren bu soruların cevaplarını kurmaca hikâyelerde arıyor. Bunun için projenin ilk etabında 31 yazar, 31 sahipsiz fotoğraftan ilham alarak 31 kısa hikâye yazdı. “Geçmiş hayatlara, sahipsiz fotoğraflara, yeni hikâyeler.” 
Proje, 1 Nisan’da başladı ve Nisan sonuna kadar devam ediyor. Her sabah “flash fiction” olarak adlandırabileceğimiz, 2 dakikada okunan kısa kurmaca hikâyeler yayınlanıyor. 

Nisan ayında her gün Tanıdık Yabancılar’da

Bulunmuş fotoğraflar, kendi dünyalarını yaratır.

Kimsesiz bir fotoğrafı elinize aldığınız anda hayal başlar, merak katlanır.

Acaba

Burası neresi?

Mutlular mıydı?

Bu fotoğraf çekildikten sonra onlara ne oldu?

Acaba

Bu fotoğraflar Aylin Sayek Beyazıt’ın uzun yıllara yayılan bir tutkuyla, dünyanın dört bir yanından topladığı buluntu fotoğraflar. Tek ortak yönleri sahipsiz olmaları.

Bu çok ‘normal’ fotoğraflarda, kim olduklarını bilmediğimiz insanların yedikleri, içtikleri, gezdikleri, arkadaşları, düğünleri, kısacası anıları ve hiçbir zaman bilemeyeceğimiz hikâyeleri var.

Şimdi bu kayıp fotoğraflara hayat, sözcüklere suret verme zamanı.

Fotoğrafların “acaba”larına hayali bir cevap, bir hikâye arıyor.

Gerçek insanlara, sahipsiz fotoğraflara, geçmiş hayatlara hikâyeler.

Acaba projesinde bu fotoğraflardan ilham alan yazarlar kısa hikâyeleriyle Tanıdık Yabancılar’a ses olmaya davet edildi. Fotoğrafların yarattığı “acaba” sorularına onlar cevap versin istendi.

Tanıdık Yabancılar’ı bu kez yazarların gözünden görecek, dilinden okuyacaksınız.

Nisan ayı boyunca her gün bir kısa hikâyeyle birlikte ona ilham veren fotoğrafı www.tanidikyabancilar.com’da

Her sabah okuması en fazla 2 dakika süren kısa hikâyeler yayınlıyorlar. Sizi geçmişe, o fotoğrafın etrafındaki olası hikâyelere götüren 2 dakika.

(Projenin websitesi https://www.tanidikyabancilar.com/ ; instagram hesabı ise https://www.instagram.com/tanidikyabancilar/)

Tanıdık Yabancılar Acaba

Yazar Listesi:

Ayşe Adres, Ayşen Bayazıt Melik, Berin Aral, Cem Kafadar, Çağrı Öztürk, Demet İleri, Ebru Coşkuner, Ertan Meyan, Funda Çapar, Gamze Hoşgül, Gülay Afşar, Hasan Hayyam Meriç, Hasan Reyhanoğlu, İdil Himmetoğlu, Jehan Barbur, Lale Başcanbaz, Macit Selekler, Merve Kubanç, Müjde Alganer, Münevver Antczak, Nuray Atacık, Özge Akdeniz, Özlem Öztürk, Sedef Betil, Sema Osmanoğlu, Sevil Eryaşar, Şebnem Uralcan, Talin Azar, Tülay Atabey, Yasmina Jraissati, Zeynep Göğüş