.

Sahne Sanatkârlarımız: Kâmran Yüce

Değerli aktör hayatından memnun olduğunu söylüyor.

Konuşan ve yazan: Melih Vassaf

Geçen yılın en iyi tiyatro topluluğu olan Site Tiyatrosu’nun kurucularından ve elemanlarından biri olan Kâmran Yüce, bugünlerde Karaca Tiyatrosu’nda önümüzdeki sezonun hazırlıklarıyla meşgul bulunduğu için kendisiyle konuşabilmek çok müşkül. Değerli kompozisyon aktörünü sonunda Feneryolu’ndaki evinde yakalıyorum ve suallerimi sıralıyorum.

Doğumunu ve tiyatroya girişini anlatır mısın Kâmran?

Elazığ’da dünyaya gelmişim. Babam orada doktormuş fakat ben Elazığ’ı hiç hatırlamam. Çocukluğum Adıyaman’ın kazası Besni’de geçmiş, sonradan Kilis’e gelmişiz. Ortayı Kilis’te bitirdikten sonra İstanbul’a geldik ve Haydarpaşa Lisesi’ne girdim. Babam bu sıralarda vefat etti. Lisede bulunduğum sıralarda tiyatroya merak sarmıştım. Üniversitede bu merak iptila hâlini aldı. Hukukun son sınıfında idim. Mektebin bitmesine iki üç ay kalmıştı. Bir gün Muhsin Ertuğrul’un İstanbul’da açacağı “Küçük Sahne” için eleman aradığını duydum. Şükran Güngör’le aynı sınıftaydık. Kararımızı verdik ve Muhsin Bey’e müracaat ettik.

Ailen artist olmana razı mıydı?

Babam iyi ve güzel olan her şeyi sever, karışmazdı. Ama annem… Hukukta okuduğum için tahsilim geri kalacağından vazgeçirmek istemişti.

Şimdi?

Şimdi hayatından memnun… Tiyatroyu en az benim kadar seviyor. Evet, ne diyordum? Muhsin Bey adresimizi almış, bir gün çağıracağını söylemişti. Ümidimizi kestiğimiz bir anda Muhsin Bey’den mektup geldi. O günkü heyecanımı unutamam. “Fareler ve İnsanlar”da Curley rolünü vermişti bana. Sonra “Karakolda” piyesinde ilk önemli rolümü oynadım. Aynı sezon “Aşağıdan Yukarı”, ertesi sezon “On İkinci Gece”, “On Büyük Yaramaz” ve “Örümcek”te rol aldım.

Küçük Sahne’de en sevdiğin rollerin hangileri?

“Godot’yu Beklerken” piyesindeki rolüm. Sonra “Arsenik”teki, “Örümcek”teki ve “Montserrat”taki.

En sevmediğin, zorla oynadığın rolün?

“Bobosse” piyesindeki rolüm. Bitmesi için dua ederdim.

Küçük Sahne’den sonra?

Karaca Tiyatrosu’nda “Anna Frank’ın Hatıra Defteri” piyesinde Peter’i oynadım. Ertesi sezon dublaj ve film yaptım. Evvelki sezon Muhsin Bey’in Karaca Tiyatrosu’nun başına geçmesi üzerine yeni teşkil ettiği ekibe girdim ve “Burada Gömülü”, “Tahta Çanaklar”, “Şarkının Sonu” piyeslerinde oynadım. “Şarkının Sonu” en beğendiğim piyes.

Site’ye geçişin?

Karaca’daki ekibin dağılması üzerine geçen yıl Kenterlerle birlikte Site Tiyatrosu’na geçtim ve ilk olarak “Evdeki Yabancı” piyesini sahneye koydum. Sonra “Antigone”de, “Yarın Cumartesi” ve “Öfke” piyeslerinde oynadım. Bu yıl aynı ekip Karaca’ya giriyoruz.

Beğendiğin sanatkârları söyler misin?

Kenterler, Saim Alpago, rejisör olarak Haldun Dormen. Bilhassa sahneye koyduğu komedileri beğeniyorum.

Beğendiğin yazarlar?

Modernleri, bilhassa Arthur Miller’i, Becket’i…

Sizin tiyatro haricinde beğendiğin grup hangisi?

Haldun Dormen’in Küçük Sahne grubu.

Kâmran Yüce aynı zamanda değerli bir şair. Bugünlerde ikinci kitabını bastıracak. Şiirleri sanat dergilerinde çıkıyor. Gülcan adındaki eşinden geçen yıl ayrıldı, hâlen bekar. Ama hiç belli olmaz. İzmir turnesinde iken sık sık mektuplaştığı güzel kızla bugünlerde evlenebilir.