.

Huzur Çıkmazı Yeniden Okurlarla Buluşuyor!

Haldun Taner’in ilk dönem oyunlarından biri olan üç perdelik eseri Huzur Çıkmazı, yazılışından altmış yıl sonra YKY etiketiyle yeniden okurlarla buluşuyor.

1962’de İstanbul Şehir Tiyatroları’nda sahnelenen oyun, ilerleyen yıllarda Ankara ve İzmir Devlet Tiyatrolarında defalarca sahnelenmiş ve büyük ilgi görmüştü. Huzur Çıkmazı’nı yıllar sonra Taner arşivinde bulup yayına hazırlayan isim ise yazarın eşi Demet Taner.

Ayşegül Yüksel, Huzur Çıkmazı hakkında Haldun Taner Tiyatrosu başlıklı kitabında şu ifadeleri kullanıyor:

“Huzur Çıkmazı, üç perdeden oluşan bir buruk güldürüdür. Taner’in dar aile çevresi içinde yer alan özel ilişkileri irdeleyen tek oyunudur. Huzur Çıkmazı, geleneksel ‘aşk üçgeni’ örgesinden yola çıkan, olaylar dizisi baştan sona ‘karı-koca-sevgili’ ilişkisinin bilinen aşamaları (kocadan soğuma – yasak aşk ilişkisine giriş – ilişkiyi kocaya söylenen yalanlarla sürdürme – korku ve tedirginlik aşamasına ulaşma – gerçeğin koca tarafından öğrenilmesi) üstüne kurulmuş bir oyundur; olayların akışı bilinen merak öğelerinin uyandırılması yolunda gelişir.

Haldun Taner, Huzur Çıkmazı’nı ‘gerilimsizlikten gerilim çıkarmaya çalışan bir tiyatro araştırması’ olarak nitelendirir.”