.

Armageddon Turk: “Müzik sektörünün en önemli asıl sorunu, haksız rekabet, müzik platformlarının temiz, net çalışmaması.”

“Cazdan Sazdan Sözden” adlı podcast serimizde Esin Hamamcı, caz, klasik, rock ve pek çok müzik türünden müzisyenlerle, müzik yazarlarıyla, müzik sektörünün önde gelen isimleriyle sohbet ediyor. Serimizin yeni konuğu Armageddon Turk’ten Orkun Tunç.

Dinlemek için;

Lo-Fi müziğin adını son zamanlarda sıkça duymaya başladık. Açılımı Low-Fidelity olan Lo-Fi, farklı seslerin çarpışmasından oluşuyor. Kusursuz müziğin yapısını bozan, onu hatalı hale getiren bir müzik akımı. Lo-Fi beat tarzı ile çıkış yakalayan bu türü Oxford İngilizce Sözlüğü, “hi-fi’den daha az kaliteli üretilmiş ses” şeklinde tanımlıyor. Teknolojinin imkânlarıyla da günden güne değişen, farklılaşan bir tarz. Armageddon Turk, bu tarzı Türkiye’de “Anadolu Lo-Fi” albümüyle farklı bir noktaya taşıyor. Yılın ilk albümlerinden olan “Sorry Kid, A Human Made This” ise teknoloji ve müziği birleştiriyor.

Orkun Tunç ve Zag Erlat’ın ortak yapım eki olduğu Armageddon Turk, Anadolu türkülerini ve anonim eserlerini lo-fi hiphop, chillbeat türleriyle yeniden yorumluyor. 2000’li yılların ortalarında Orkun, bazı ortak yapımcı arkadaşlarıyla birlikte ARMAGEDDON TURK adı altında başka sanatçılar için prodüksiyon ve remixler üzerinde çalışmaya başladı. Janet Jackson, Gorillaz, Kelis, Britney, Pet Shop Boys, Inna, Aronchupa, Teoman, Sezen Aksu, Nazan Öncel, Kayzer, Sultana, Chew Fu ile çalıştılar. 2019 yılına gelindiğinde Zag Erlat ile birlikte Moby, Janet Jackson, Erasure, Mel C ve Edis remixleri üzerinde çalıştılar. Ve yeni nesil rapçi Naskas ile tek bir ortak çalışma yayınladı.

2018 yılında Armageddon Turk, Gülden Karaböcek için bir remix albümü yayınladı. Efes Pilsen’in 50.yılı şerefine hazırlanan bir reklam kampanyasında bu albümdeki “Kalbim Çarpar” remixi kullanıldı. “Şaka Yaptım” remix’i SİYAD’ın “En İyi Film Müziği” ödülünü alan “ARADA” filmiyle tanındı.

Orkun Tunç müziğe İstanbul punk/HC gruplarında (Turmoil, Crunch, Rashit) davul çalarak başladı. Gruplarıyla albümler/EP’ler çıkardı ve şu gruplarla büyük festivallerde çaldı; The Cure, Massive Attack, Marilyn Manson, Echo and the Bunnymen, Dead Kennedys vb.

İstanbul’da doğup büyüyen, Londra’da müzik yapımcısı olan Zag Erlat (aka Zagor), duygulu, ancak sinematik ve enerjik hip-hop & trap müziği çalışmalarıyla da tanınır. İngiliz rapçi Sway, KSI, İngiliz Dancehall & Rap sanatçısı Stefflon Don, Shaqdi, Nova Norda ve daha birçok sanatçıyla iş birliği yaptı.