.

Sanat Kritik Anketi: Esin Hamamcı

Sanat Kritik’te yayımladığımız Naci Sadullah’ın 1936 yılında Son Posta gazetesinde yaptığı “en iyiler” anketinin sorularını, son 20 yıldaki edebiyat ortamımız hakkında fikir sahibi olmak için günümüzün edip ve muharrirlerine sorduk. Sanat Kritik anketimizi burada noktalıyoruz. Ankete katılan herkese çok teşekkür ederiz.

Figen Şakacıİbrahim Yıldırım , Asuman SusamEyüp TosunMeltem Gürle,  Niyazi ZorluSevin Okyay , Kaya TanışCihan Aktaş , Cihat DumanÇimen Günay-ErkolMurat ÇelikZekiye Antakyalıoğlu,  Ali Özgür ÖzkarcıAli Budak , Pınar DoğuEmek ErezHilmi TezgörPelin AslanHalim KaraDuygu KankaytsınBurcu ŞahinVeysel ÖztürkAslan ErdemSüreyyya Evren,Olcay ÖzmenMeryem CoşkuncaDevrim Horlu ve Abdullah Ezik’in ardından Esin Hamamcı’nın cevapları burada.

Esin Hamamcı

esin.hamamci@sanatkritik.com

2000’li yıllarda:

En Kuvvetli Şair Kimdir?

Şiiri, roman ve hikâyeden farklı bir “dünya” olarak düşünmüşümdür. Bu nedenle bu türü ayrı bir yere koyuyorum. Kendimi daha çok roman ve hikâye okuru olarak yetkin hissederim. Ancak isim vermem gerekirse Birhan Keskin ve küçük İskender diyebilirim.

*

En Büyük Hikâyeci Kimdir?

İyi bir hikâye okumak benim için sıkı örülmüş bir ip gibidir. Yazarın “dil”inin olanaklarını “sıkı” ördüğü bir yazar olarak Banu Özyürek diyebilirim. Bir Günü Bitirme Sanatı‘nı çok başarılı buluyorum. Aynı zamanda Behçet Çelik de severek okuduğum yazarlardan. Onun Diken Ucu kitabını beğeniyorum.

*

En Kuvvetli Romancı Kimdir?

Roman için tek bir isim söyleyemeyeceğim. Orhan Pamuk, Latife Tekin gibi 2000 öncesi de yazan, Türk edebiyatının yapı taşlarını oluşturan isimler dışında Ayhan Geçgin, Aslı Biçen ve Burhan Sönmez’i başarılı buluyorum. Son dönemde yazdıklarıyla okura roman okuma zevkini tattıran yazarlar olduklarını düşünüyorum. Ancak “roman” kavramının artık dünyada farklı bir yönde evrildiğini, “anlatı”lara dönüştüğünü söylemek mümkün. Bu değişimin neler getireceğini de heyecan ve merakla bekliyorum.

En İyi Romanı Hangisidir?

Ayhan Geçgin’in Son Adım, Gençlik Düşü, Uzun Yürüyüş’ü, Aslı Biçen’in İnceldiği Yerden‘i, Burhan Sönmez’in Kuzey, Masumlar, İstanbul İstanbul’unu sayabilirim.